Blog

Wakacje podatkowe w opłatach od nieruchomości

Wakacje podatkowe w opłatach od nieruchomości
Wakacje w pełni: żar leje się z nieba, a większość z nas realizuje swoje urlopy. Dziś na blogu poruszam temat wakacji nieco innego rodzaju. Poniżej postaram się przybliżyć temat wakacji podatkowych oraz zastosowania jakie znajdują w przypadku opłat za nieruchomości.

Pojęcie wakacji podatkowych

Wakacje podatkowe to pojęcie z zakresu prawa, które nie pojawia się w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Jest to swego rodzaju preferencja podatkowa, która opóźnia powstanie obowiązku podatkowego. W przypadku nieruchomości, z odroczenia tego skorzystać mogą właściciele nowo wybudowanych mieszkań. Do niedawna przywilejem tym objęci byli jedynie inwestorzy, jednak stanowisko to zmienione zostało ostatecznie przez Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 27 października 2010 roku (nr PL/LS/833/78/SIA/10/227). Od tamtej pory już nie tylko inwestorzy ale i nabywcy nowo wybudowanych mieszkań i/lub budynków płacą podatek od 1 stycznia roku następującego po rozpoczęciu użytkowania obiektu.

Jak interpretować „rozpoczęcie użytkowania obiektu”?

Określenie to wzbudza wątpliwości, które skutkują rozbieżnościami w orzecznictwie. Chodzi bowiem o rozpoczęcie użytkowania w sensie prawnym (potwierdzone stosowną dokumentacją, tj. pozwolenia na budowę) czy też w sensie faktycznym (zakończenia budowy). Przepisy prawa podatkowego skłaniają się ku drugiemu rozwiązaniu, zatem to od momentu zakończenia budowy lub też rozpoczęcia użytkowania przed wykończeniem liczy się okres, po którym następuje obowiązek podatkowy.