Blog

Poradnik dla przedsiębiorcy żółtodzioba #1: Czy opłaca się płacić chorobowe?

Płacić ubezpieczenie chorobowe czy nie – zagwozdka każdego przedsiębiorcy na początku drogi. Jestem przedsiębiorcą, nie mogę wykonywać pracy przez jakiś czas i w ten sposób nie zarobię. Czy ubezpieczenie chorobowe wybawi mnie od finansowego kryzysu w tej sytuacji? A może zapłacę, a w rzeczywistości nic mi z tego nie przyjdzie?

Składka na ubezpieczenie chorobowe na rok 2015 wynosi 58,20 zł (dla nowych firm 12,86zł). Nie jest to fortuna w perspektywie miesiąca, ale z perspektywy roku – nieco bardziej znacząca suma w morzu wszystkich kosztów, jakie przedsiębiorca ponosi. Czy ubezpieczenie chorobowe zabezpieczy nas na okres choroby? Tak, ale w bardzo niewielkim stopniu jeżeli bazujemy na podstawowych składkach. W porównaniu do naszej pensji będzie to mała kwota.

„Nie byłem zdolny do pracy dwa tygodnie – dostałem 80 złotych.” usłyszeliśmy niedawno od jednego z klientów, który jest freelancerem i prowadzi własną działalność.

Czy można podnieść sobie składkę chorobową? Tak, ale należy podnieść podstawę wymiaru składek do określonego limitu, czyli nie więcej niż 250% przeciętnego wynagrodzenia.

Warto zauważyć, że wielu przedsiębiorców mimo choroby pracuje i utrzymuje ciągłość swojego biznesu, więc w praktyce nie korzysta z ubezpieczenia. Płacone składki wtedy się marnują. Warto rozważyć założenie dodatkowego konta i regularne wpłacanie na niego oszczędności właśnie na okres niezdolności do pracy.