Artykuły

Pionki Rozliczenia podatkowe dotacji unijnych Vatu budowlanego

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą niewielkie firmy mogą prowadzić księgowość samodzielnie. Wiąże się to jednak ze sporym wysiłkiem związanym ze skomplikowanymi rozliczeniami dotacji unijnych lub Vatu budowlanego. Staraliśmy się już na naszej stronie rozwikłać dylematy związane z rozliczaniem dotacji unijnych, co może się okazać przydatne przy samodzielnych rozliczeniach. Jak się do tego przygotować? Podpowiadamy poniżej.

Kto może prowadzić księgowość?

Prowadzenie księgowości i rozliczanie podatkowe firmy nie jest przedsięwzięciem, które wymaga posiadania specjalnych certyfikatów czy specyficznych kwalifikacji. Dokonać może tego każdy „świeży” przedsiębiorca, a także osoby, które założyły już działalność gospodarczą jakiś czas temu, ale rozliczają się w inny sposób. Przejście na samodzielną księgowość wymaga odpowiednich wpisów w CEIDG. Wpis ten ustala się podczas rejestrowania firmy lub – jeśli dokonujemy zmian w prowadzeniu księgowości – modyfikacja nastąpić powinna w ciągu tygodnia od wprowadzenia owych zmian.

Gdzie szukać pomocy?

Prowadzenie samodzielnej księgowości oraz rozliczenia podatkowe firmy ułatwić może skorzystanie ze specjalnego programu komputerowego, czyli realizacja tzw. e-księgowości. W sieci znajduje się wiele programów, które umożliwiają wystawianie faktur, prowadzenie Ksiąg Przychodów i Rozchodów, a także obliczanie składek ZUS i ewidencje na poczet podatku VAT. Programy do księgowości to koszt rzędu kilkudziesięciu złotych, aczkolwiek nie wolno zapominać, że potrzeba jest regularnych aktualizacji (również płatnych), w związku ze zmieniającymi się wciąż przepisami podatkowymi.

Jeśli jednak jesteś tradycjonalistą i w kwestii prowadzenia rozliczeń podatkowych Twojej firmy nie ufasz zawodnym systemom elektronicznym, zapraszamy do skorzystania z usług Biura Księgowego Edyty Grubek EGUK, w którym pracują żywi (!) księgowi pełni pasji i z bieżącą wiedzą na temat regulacji prawnych (bez konieczności instalowania aktualizacji!). Jeśli chcesz dokonać rozliczenia podatkowego, rozliczenia dotacji unijnej czy Vatu budowlanego w Pionkach i okolicach – skontaktuj się z nami: (0-22) 728-04-40.