Artykuły

Ostrów Mazowiecka Rozliczenia podatkowe dotacji unijnych Vatu budowlanego

Co nowego w rozliczeniach Vatu budowlanego?

Według ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, osoby, które zdecydowały się na zakup materiałów budowlanych przed upływem 2013 roku, będą mogły dokonać rozliczenia podatkowego oraz uzyskać zwrot podatku Vat. Zwrot tego podatku dotyczy tylko części podatku, czyli różnicy między niższą preferencyjną stawką, a stawką podstawową, która obowiązuje za materiały budowlane w całej Polsce, również w Ostrowi Mazowieckiej. Ulgą są objęte te materiały, które przed wejściem Polski do Unii Europejskiej opodatkowane były podatkiem w wysokości 7%, a po 2004 roku wzrósł on do 22-23%. Warto zwrócić uwagę, że wraz z upływem 2013 roku, ulga ta nie znajduje zastosowania, nadal można jednak rozliczyć towary zakupione przez tym terminem. Możliwe jest to do końca 2018 roku.

Jak sobie poradzić z rozliczeniem dotacji unijnych?

Przyznanie przez Unię Europejską dotacji na działalność własnej firmy to zaledwie początek. Z czasem należy ową dotację rozliczyć, a to może przysporzyć już odrobinę trudności, zwłaszcza jeśli nie mamy księgowego zacięcia. Pojawić się mogą dylematy związane z tym, czy dotację umieszczać w księdze przychodów i rozchodów, a jeśli tak, to w którym miejscu. Te i inne dylematy związane z rozliczeniami podatkowymi, może pomóc wykwalifikowane biuro księgowe.
Jeśli potrzebujesz fachowego księgowego zaplecza oraz pomocy w rozliczeniach podatkowych różnego rodzaju, Biuro Księgowe Edyty Grubek EGUK gwarantuje usługi na najwyższym poziomie, również w obszarze Ostrowi Mazowieckiej. Zapraszamy do kontaktu: 509-132-607.