Artykuły

Ostrołęka Rozliczenia podatkowe dotacji unijnych Vatu budowlanego

Rozliczenia podatkowe – kto PIT kto CIT?
Z tematem rozliczeń podatkowych co roku mierzy się każdy Polak. Przedsiębiorcy, prowadzący działalność gospodarczą są zobligowani, lecz nie korzystający z podatku zryczałtowanego, powinni dokonać rozliczeń z fiskusem korzystając z formularzy PIT-36 (w tym przypadku przysługuje dodatkowo prawo do ulg i odliczeń) lub PIT-36L. W przypadku osób prawnych, zobowiązane one są do rozliczania się w ramach podatku CIT (19% kwoty jego ustalenia). Zwolnione ze składania podatku CIT są kościelne osoby prawne uzyskujące dochody z niegospodarczej działalności statutowej, fundusze inwestycyjne, fundusze emerytalne. Pozostałe osoby prawne zobligowane są do Cit-owych rozliczeń podatkowych niezależnie od tego, czy w danym roku podatkowym osiągnęły przychód w swojej działalności w Ostrołęce i nie tylko.
Rozliczenia dotacji unijnych i Vatu budowlanego – co warto wiedzieć
Firmy w Ostrołęce, które uzyskały dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, oprócz tego, że mają z tego tytułu ogromne pole do rozwoju, są również zobowiązane do prowadzenia szczegółowych dokumentacji, które uwzględniałyby i uzasadniały każdy rodzaj wydatku. Jeśli chodzi o zwrot wydatków poniesionych na materiały budowlany – dotyczy on zakupów dokonanych przed upływem 2013 roku, a zakup ten musi być udokumentowany odpowiednią fakturą z kodem materiału.
Jeśli zależy Ci na fachowej pomocy w kwestii rozliczeń podatkowych, dotacji unijnych i Vatu budowlanego, Biuro Księgowe Edyty Grubek EGUK jest do Twojej dyspozycji. Dzwoń:(0-22) 728-04-40.