Blog

Od 1 lipca 2015 r. odliczymy VAT od paliwa

Od pierwszego lipca 2015 r. wchodzi w życie kolejna już nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług dotycząca zasad odliczania tego podatku od paliwa dla samochodów użytkownych w celach służbowych oraz prywatnych.

Najważniejsza zmiana dotyczy odliczeń VAT od samochodów użytkowanych w tak zwanych celach mieszanych, tj. zarówno prywatnych, jak i do prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Do tej pory, na mocy obowiązujących obecnie przepisów, posiadacze samochodów używanych w celach mieszanych mogli odliczać 50% VAT od wydatków związanych z ich eksploatacją (np. używanie w ramach leasingu, naprawa, wymiana opon), bez możliwości odliczenia podatku od faktur paliwowych.

Do 30.06. br. nie można odliczać VAT od paliwa zakupionego do samochodów osobowych oraz samochodów innych niż osobowe, w których liczba miejsc (łącznie z miejscem dla kierowcy) wynosi: 1 – jeśli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg; 2 – jeśli jest mniejsza niż 493 kg oraz 3 lub więcej, jeśli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.

Szczegóły zmian obowiązujących od 1 lipca 2015 r. : http://orka.sejm.gov.pl/proc7.nsf/ustawy/3077_u.htm