Blog

Niższe podatki lokalne

W związku z deflacją w 2016 roku stawki podatków i opłat lokalnych ulegną obniżeniu. Nie będą to zmiany mocno odczuwalne, gdyż spadek sięgać będzie ok. 1,2%, jednak dla Polaków przyzwyczajonych raczej do wzrostu podatków, może to być miła odmiana. Skąd te zmiany?

Z czego wynikają obniżki?

Stawki podatków i opłat lokalnych są uzależnione od cen towarów i usług konsumpcyjnych. W związku z tym, że w pierwszym półroczu 2015 roku, wspomniane ceny stanowiły 98,8% cen z ubiegłego roku, podatki będą adekwatnie niższe (o 1,2%). Oznacza to, że w 2016 roku przedsiębiorstwa zapłacą mniej za użytkowane nieruchomości – górna stawka podatku od budynków obniży się z 23,13 do 22,86 złotych za metr kwadratowy. Jeśli zaś chodzi o podatek od gruntów, z którymi wiąże się prowadzenie działalności gospodarczej – wynosić on będzie 89 groszy, a nie jak dotychczas 90 groszy za metr kwadratowy. Obniżą się również stawki podatku od środków transportu (w przypadku samochodu do 5,5 tony obniżka sięgać będzie ok. 10 złotych). Na niższe opłaty liczyć mogą targowi sprzedawcy (opłata targowa spadnie z 767,68 zł do 758,47 zł) oraz turyści – zmniejszą się opłaty klimatyczne i uzdrowiskowe. Deflacja nie wpłynie na zmianę podatków od nieruchomości prywatnych.

Czy inne podatki również będą niższe?

Na razie nie ma pewnych informacji odnośnie obniżek pozostałych stawek podatkowych. Rząd jest na etapie prac nad pakietem obniżek podatkowych, których efekty poznamy najprawdopodobniej we wrześniu. W planach jest wprowadzenie zerowego PIT-u dla młodych osób, które zwolnione byłyby z podatku dochodowego. Będziemy mieć również zapewne do czynienia z podwyżką kwoty wolnej od podatku, a także kosztów uzyskania przychodów, co umożliwi pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę płacić niższe podatki. Możliwe są również zmiany w CIT (z 19 do 15%) oraz w stawkach VAT. Na wszelkie szczegóły czekać musimy jednak do września.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *