Artykuły

Marki Rozliczenia podatkowe dotacji unijnych Vatu budowlanego

Wokół rozliczeń podatkowych: jak się rozliczyć z dotacji unijnej?
Prowadząc nawet niewielką firmę w Markach, można starać się o przyznanie dotacji unijnej na działalność, co z pewnością podreperuje firmowy budżet i pomoże zrealizować kilka celów w obrębie przedsiębiorstwa jakim jest np. zakup nowoczesnego sprzętu. Jednak dotację trzeba później rozliczyć i wtedy pojawiają się problemy z tym, jak to zrobić – wielu przedsiębiorców ma z tym ogromny problem w związku z zawiłością przepisów i zasad, które pojawiają się w tym obszarze. Stąd też tak częstą praktyką jest korzystanie z usług biur księgowych, które są na bieżąco z wszelkimi regulacjami prawnymi, więc nie mają problemów z rozliczeniem dotacji unijnej. Warto wiedzieć, że dotację unijną nie zawsze umieszcza się w księdze przychodów i rozchodów – w zależności od tego, czy dane zdarzenie ma znaczenie dla podatku dochodowego czy nie.
A co z rozliczeniem Vatu budowlanego?
Jeśli chodzi o kwestie zwrotu Vat za materiały budowlane, sprawa również jest nieco skomplikowana pod względem prawa – zwrot dotyczy bowiem materiałów zakupionych przed upływem 2013 roku i dotyczy ściśle określonych rodzajów materiałów. Od 2014 roku obowiązują nowe przepisy, zgodnie z którymi ulga budowlana przysługuje tylko nielicznym – np. osobom po 36 roku życia. Złożenie wniosku o zwrot Vatu budowlanego wiążę się z załączeniem kompletu dokumentów (m.in. pozwolenie na budowę lub o prawie do najmu).
Jeśli Twoja firma w Markach potrzebuje wsparcia usługami księgowymi, Biuro Księgowe Edyty Grubek EGUK jest dla Ciebie idealnym wyborem. Pełen profesjonalizm, pasja i terminowość – to tylko niektóre z haseł, które nas opisują. Masz pytania? Zadzwoń: 509-132-607.