Artykuły

Kobyłka Rozliczenia podatkowe dotacji unijnych Vatu budowlanego

Formy rozliczenia podatkowego – jakie są?

Prowadzenie działalności gospodarczej, również w Kobyłce, to przedsięwzięcie, które wymaga od przedsiębiorców podjęcia wielu ważnych dla funkcjonowania firmy decyzji. Jedna z nich dotyczy formy rozliczenia z fiskusem. Podstawową formą jest opodatkowanie na zasadach ogólnych. Jednak w zależności od specyfiki branży możliwe jest objęcie przedsiębiorstwa podatkiem liniowym, ryczałtem ewidencjonowanym lub kartą podatkową.

Co z rozliczeniem dotacji unijnej?

Jeśli nasza firma w Kobyłce otrzyma zastrzyk z unijnej kasy, to z pewnością wpłynie na jakość jej funkcjonowania oraz zwiększy możliwości rozwoju. Pamiętać jednak należy, że uzyskanie dotacji może (lecz nie musi) wiązać się z rozliczeniem jej w Księdze Przychodów i Rozchodów. Kwestią sporną jest tu kwalifikacja dotacji – czy jest ona przychodem czy też nie? Odpowiedź na to pytanie determinuje konieczność umiejscowienia jej w KPiR. Przykładowo, dotacja na inwestycje, od których będą dokonywane odpisy amortyzacyjne, nie jest traktowana jako przychód. W innych wypadkach wskazane jest zamieszczenie jej w jednej z kolumn KPiR (10, 11, 12 lub 13).

Co z rozliczeniem Vatu budowlanego?

Wraz z wejściem nowych przepisów w 2014 roku, zasady ulg budowlanych uległy zaostrzeniu. Wciąż jednak istnieje możliwość złożenia wniosku o zwrot podatku VAT za materiały budowlane zakupione przed upływem 2013 roku. Ulga dotyczy określonego rodzaju materiałów, które widnieją na stronie Ministerstwa Transportu i Budownictwa.
W celu zrealizowania rozliczeń podatkowych w obrębie swojej firmy w Kobyłce, zapraszamy do skorzystania z usług Biura Księgowego Edyty Grubek EGUK. Jesteśmy zespołem fachowych i doświadczonych księgowych, którzy z pewnością nie zawiodą Twojego zaufania. Nasz numer telefonu: 509-132-607.