Blog

Jaka księgowość się opłaca?

Początkujący przedsiębiorcy często mają problem z papierologią księgowości, nie rozpoznają też momentu, kiedy przestają sami sobie radzić z prowadzeniem swojej firmy w tym aspekcie. Nie ma się co dziwić, że nikt się nie pali – księgowość zawsze będzie wiązała się z kosztami. Kiedy warto zwrócić się do eksperta, a kiedy można samemu zarządzać swoją księgowością?
Księga Przychodów i Rozchodów, czyli KPiR, to obowiązkowy krok dla każdego przedsiębiorcy, który właśnie otworzył firmę i nie jest to spółka handlowa. Założyć takową należy zgodnie z wzorem od ministra finansów, dołączonym do rozporządzenia. Jest to możliwe do zrobienia w pojedynkę, należy niestety liczyć się z możliwością popełnienia błędu, a błędy kosztują. Warto zwrócić uwagę, że samodzielne prowadzenie księgowości jest dla ludzi mających naturalny odruch sięgania po nowinki i nie bojących się ślęczenia nad aktami prawnymi.
Jednakże, jeżeli wykonujesz powtarzalne zlecenia, których struktura jest nieskomplikowana, możesz spróbować na własną rękę. Oszczędzisz z pewnością kilkaset złotych miesięcznie. Ponadto, dobry program lub aplikacja do księgowości może Ci się przydać. Licz się niestety z tym, że będziesz mieć mniej cennego czasu na inne sprawy firmy.
Kolejną możliwością jest biuro rachunkowe. Kiedy Twoje zamówienia robią się bardziej złożone, a pracownicy są zatrudnieni na różnych warunkach (umowa o dzieło z zachowaniem praw autorskich, zlecenie itd.), łatwo możesz przegapić istotne informacje i źle poprowadzić księgowość. W takich sytuacjach można sięgnąć po wiedzę specjalistyczną i postawić na biuro rachunkowe. Współpraca z biurami to w praktyce jedno-dwa spotkania w miesiącu albo przesyłanie dokumentów przez kuriera. Wszystko załatwione jest dla Ciebie i za Ciebie, bez wysiłku.
Ostatnia możliwość to zatrudnienie księgowego na stałe, który będzie się zajmował tylko sprawami Twojego przedsiębiorstwa. Plusem takiej współpracy jest możliwość wprowadzenia elementów kreatywnej księgowości, na którą obłożone sprawami biura rachunkowe nie będą mieć czasu, a która może przynieść Ci trochę oszczędności.