Artykuły

Gostynin Rozliczenia podatkowe dotacji unijnych Vatu budowlanego

Na naszej stronie pisaliśmy już o najnowszych rozwiązaniach prawnych dotyczących zasad zwrotu VAT za materiały budowlane. Dziś chcielibyśmy zgłębić ten obszar w kontekście programu Mieszkania dl Młodych – czy program MdM ma rekompensować obostrzenia w zwrocie VAT?

 

O MdM, czyli coś kosztem czegoś?

 

W 2015 roku zaczęły obowiązywać zasady programu Mieszkania dla Młodych – oczekiwanego długo, zwłaszcza przez młode osoby, które stanowią główną grupę jego beneficjentów. Według zasad programu osoby poniżej 35 roku życia, które chcą zakupić nowe mieszkanie – mogą to uczynić, jeśli spełnią dodatkowe kryteria, w tym między innymi: wkład własny (co najmniej 20%), zdolność kredytowa (kredyt na co najmniej 15 lat). Ponadto wnioskujący nie może posiadać nieruchomości na własność, a ubiegać się może o lokum nie większe niż 75 metrów kwadratowych. Program ma swoje wady i zalety. Sceptycy twierdzą, że MdM wyparło bardziej korzystne rozwiązanie, którym był zwrot Vatu za materiały budowlane. Czy tak właśnie jest?

 

Vat budowlany był lepszym rozwiązaniem?

 

Po pierwsze: zakup mieszkania w programie Mieszkanie dla Młodych nie jest jakąś specjalną oszczędnością – nowe mieszkania są zazwyczaj 20% droższe od używanych, więc zakup mieszkania z programu wychodzi finansowo mniej więcej podobnie jak zakup używanego mieszkania po cenie rynkowej bez dofinansowania. Do tego, z Vatu budowlanego skorzystać mogło więcej osób, większe było też zainteresowanie tą formą wsparcia. Więcej ludzi decyduje się bowiem na remonty niż na zakup mieszkania. Zwrot Vatu malował się wówczas jako wybawienie dla nadszarpniętego portfela. MdM wymusza natomiast na beneficjentach pewien rygor – nie można np. mieszkania wynajmować nikomu przez pierwszych 5 lat, dopiero potem można nim dysponować w dowolny sposób.

Jeśli chodzi o rozliczenia podatkowe różnego rodzaju, w tym rozliczenia Vatu budowlanego, jak również rozliczenie dotacji unijnych na terenie Gostynina – EGUK służy pomocą. Zapoznaj się z naszą ofertą lub zadzwoń: (0-22) 728-04-40.