Blog

Garść informacji dla miłośników hazardu

Każdy marzy o wygranej w loterii… Nie każdy jednak pamięta o tym, że wygrana podlega opodatkowaniu i należy się z niej rozliczyć przed fiskusem. Przepisy regulujące te kwestie zapisane są w ustawie o grach i zakładach wzajemnych. Jakie są zatem zasady rozliczenia wygranych?

Kto płaci podatek od gier?

Zgodnie z ustawą o podatku od osób fizycznych, podatek jest pobierany zarówno od wygranych w konkursach, grach czy zakładach wzajemnych, jak również od nagród zdobytych w sprzedaży premiowej. Podatnikiem podatku od gier jest, zgodnie z literą prawa, osoba fizyczna, osoba prawna oraz organizacja nie posiadająca osobowości prawnej, która prowadzi działalność związaną z grami hazardowymi i zakładami wzajemnymi.

Ile wynosi podatek od gier?

Obowiązek zapłacenia podatku ciąży na zwycięzcy nagrody pieniężnej lub materialnej, od którego pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości:
10% wartości wygranej w przypadku loterii fantowej
15% wartości wygranej w przypadku loterii pieniężnej,
20% wartości wygranej w przypadku loterii liczbowej,
50% wartości wygranej w przypadku gier na automatach,
25% wartości wygranej w przypadku pieniężnej gry w bingo, telebingo, turnieju pokera.
2,5% wartości wygranej w przypadku zakładów wzajemnych na sportowe rywalizacje zwierząt.

Ustawa przewiduje również zwolnienia z podatku, a dotyczą one wygranych w loteriach promocyjnych, loteriach audiotekstowych oraz loteriach fantowych (jeżeli wartość wygranej nie przekracza 2.280 zł.)

Jak zapłacić podatek od gier?

Zwycięzca loterii nie musi składać w Urzędzie Skarbowym deklaracji ani płacić podatku samodzielnie – w świetle przepisów, zobligowany jest do tego podatnik, czyli organizator loterii/gry. Regulacja podatku od wygranej dokonuje się poprzez wpłatę odpowiedniej kwoty na konto urzędu skarbowego organizatora loterii w terminie do 20-ego dnia następnego miesiąca.