Blog

Czy zostanie wprowadzony podatek od hipermarketów?

Nowo wybrany prezydent Andrzej Duda w swojej kampanii niejednokrotnie wspominał o chęci wprowadzenia w Polsce podatku obrotowego od sklepów. Co to oznacza i czy mamy się czego obawiać?

Podatek od hipermarketów – czemu ma służyć?

Propozycja prezydenta dotycząca wprowadzenia podatku obrotowego od sklepów o powierzchni powyżej 250 mkw (dyskont, supermarketów i hipermarketów) jest pomysłem wzorowanym na Węgrach, którzy klika lat temu wprowadzili u siebie podatek progresywny od wartości sprzedaży produktów w sieciach handlowych zgodnie z zasadą: im wyższa pozycja rynkowa sklepu, tym wyższy podatek (do 6%). Politycy Prawa i Sprawiedliwości są zwolennikami tego rozwiązania, zwłaszcza w obliczu korzyści jakie płyną z niego dla państwowej kasy. Opodatkowanie hipermarketów miałoby bowiem przynieść potężne przychody Skarbowi Państwa. Szacuje się, że już 1% podatku wzbogaciłby go o ponad 200 mln złotych. Założeniem podatku od hipermarketów ma być również wsparcie dla mniejszych, lokalnych sklepów, które, jak dotychczas, przegrywają w wyścigu o klienta z zagranicznymi sieciami handlowymi.

Wzrosną ceny?

Jeśli wdrożone zostanie nowe rozwiązanie podatkowe, ucierpieć mogą portfele Polaków. Hipermarkety zmuszone płacić podatek, będą bowiem próbowały przenieść koszty na swoich klientów. Eksperci finansowi są zdania, że konsekwencje poniosą również krajowi producenci żywności, którym hipermarkety będą płacić niższe kwoty za dostawy. Jednak póki co nie ma powodów do zmartwień. Prezydent nie ma bezpośredniego wpływu na politykę podatkową, zatem ewentualne zmiany w tym obszarze będą możliwe, jeśli partia, z której wywodzi się nowy prezydent wygra jesienne wybory – wówczas dopiero pomysł będzie miał szansę na realizację.