Blog

Co z tym podatkiem Religi?

Media informowały w ostatnim czasie o planach nowego ministra zdrowia odnośnie powrotu do tzw. podatku Religi. Marian Zembala zdementował informację, twierdząc, że na tę chwilę rozwiązanie to jest niemożliwe do wprowadzenia. Jest to jednak swego rodzaju kierunek, do którego chce zmierzać w ciągu najbliższych lat. Do czego zatem zmierza minister zdrowia? Czym jest tzw. podatek Religi?

Na czym polega tzw. podatek Religi?

Podatek Religi to inicjatywa rządu PIS, której pomysłodawcą był ówczesny minister zdrowia – Zygmunt Religa. System zaproponowany przez Religę polegał na pokrywaniu kosztów leczenia ofiar wypadków z polis ubezpieczeniowych ich sprawców. Po wejściu ustaleń w 2007 roku, ubezpieczyciele zobligowani byli do przekazywania na konto Narodowego Funduszu Zdrowia 12% przychodów z tytułu składki na ubezpieczenie OC. Podatek został zniesiony przez koalicję Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego w 2008 roku. Obecny minister zdrowia wspominał o zmodyfikowanej wersji podatku Religi, który zakładałby pobieranie 5-8% podatku.

Podatek Religi: za i przeciw

Polska służba zdrowia jest tą sferą, w której dodatkowe fundusze przydadzą się jak nigdzie indziej. Pieniądze z podatku przekazywane byłyby na medycynę ratunkową, czyli leczenie osób poszkodowanych w wypadkach. Wpływy z tzw. podatku Religi znacząco odciążyłyby budżet szpitali. Jednak przeciwnicy takiej formy wsparcia dla NFZ krytykują pokrycie jego kosztów z kieszeni kierowców i wskazują na alternatywne formy wsparcia medycyny ratunkowej. Ich zdaniem dużo bardziej efektywne byłoby udoskonalenie systemu szkoleń dla kierowców, a także wyposażenie samochodów policji czy straży pożarnej w zestawy ratunkowe.