Blog

Chcesz wynająć pokój wczasowiczom? Nie zapomnij o podatku

Dziś, ku uciesze młodzieży, ostatni dzień szkoły. Startuje sezon letnich wyjazdów, wakacji i błogiego urlopowania – gorący okres dla przedsiębiorców zajmujących się sezonowym wynajmem miejsc noclegowych. O czym w natłoku obowiązków nie powinni oni zapomnieć?

Jaki podatek?

Zanim wynajmiesz pokój/mieszkanie wczasowiczom, musisz zgłosić chęć świadczenia tego rodzaju usług do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Ministra Gospodarki. Obowiązuje Cię od tego momentu rozliczenie na zasadach ogólnych, w oparciu o ryczałt ewidencjonowany lub z zastosowaniem karty podatkowej. W przypadku ryczałtu i karty podatkowej – chęć rozliczenia się w ten sposób powinieneś poprzedzić złożeniem stosowanego oświadczenia w Urzędzie Skarbowym.

Zwolnienia z podatku – kiedy?

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, spełniając określone kryteria, można uniknąć zapłacenia podatku. Jakie to kryteria? Po pierwsze: wynajmowi powinno podlegać maksymalnie pięć pokoi w ramach gospodarstwa turystycznego. Oznacza to, że wynajem szóstej kwatery (nawet, jeśli mieści się w innym budynku) podlega już opodatkowaniu. Zwolnieniu podlegają pokoje wynajmowane na terenach wiejskich – od wynajęcia nawet jednego pokoju w mieście konieczne jest już zapłacenie podatku. Na co trzeba jeszcze zwrócić uwagę? Pokoje wynajmowane są osobom, które przebywają na wypoczynku, co oznacza, że wynajęcie pokoju pracownikowi w delegacji nie spełnia już kryteriów zwolnienia, zatem należy w tym przypadku zapłacić podatek. Nie należy zapominać, że każde dodatkowe usługi świadczone wczasowiczom (wynajem rowerów, wyżywienie, etc.) wymagają rozliczenia z fiskusem.