Blog

Cechy dobrego księgowego – niebanalnie

Skrupulatność czy ciągłe pogłębianie wiedzy – typowe cechy, wymieniane w artykułach na temat cech dobrego księgowego. Spójrzmy jednak w inny sposób na ten zawód i spróbujmy znaleźć niebanalne umiejętności, które mogą się przydać.

Po pierwsze, księgowy musi być gotowy na promowanie swojej działalności w Internecie. Dziś nie wystarczą już reklamy w gazetach czy też szyldy na budynkach, żeby zostać zauważonym. Trzeba nauczyć się przestrzeni Internetu – jak działa, w jaki sposób się komunikować. Nie można się bać Internetu, ponieważ daje nam on możliwość dialogu z naszymi potecjalnymi klientami – a to bardzo wiele.

Po drugie, musi się nauczyć wybierać ziarna spośród plew, czyli umiejętnie dobierać oprogramowanie spośród setek nowości. Niektóre aplikacje czy programy nie spełnią naszych oczekiwań, bo np. nie pasują do polskich realiów. Zanim zaufamy warto przetestować.

Po trzecie, księgowy musi mieć w sobie chęć do nauki języków obcych. Praca dla firm zagranicznych bardzo często oznacza stosy papierów w innym języku na naszym biurku. Trzeba w takich sytuacjach orientować się w przepisach prawnych innych krajów, a do tego często potrzeba języka.

Mam nadzieję, że udało mi się pokazać zawód księgowego z nieco innej, bardziej nowoczesnej perspektywy.